021-66349323


جستجوی پیشرفته

لنز و انواع آن در دوربین مداربسته:

لنز و انواع آن در دوربین مداربسته:

 

برای انتخاب یک دوربین مناسب یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشیم انتخاب نوع لنز در دوربین میباشد.

دوربین های مدار بسته را میتوان با توجه به لنز مصرفی که در آن وجود دارد تقسیم بندی کرد.

کار یک لنز دریافت نور و انتقال آن به CCD  است که CCDآن را به DVR منتقل کرده و تصویر نهایی را ارائه میدهد.برای یک تصویر شفاف و خوب ما به رزولوشین خوب و یک لنز با کیقیت نیاز داریم که هر کدوم اگر از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند تصوی خوبی دریافت نخواهیم کرد.

یک لنز با نوع زاویه دید و عمق دید انتخاب میشود یعنی با توجه به جایی که دوربین کاربرد دارد باید به زاویه دید توجه داشته باشیم.

لنز ها دارای فاصله کانونی متفاوتی هستند در نتیجه زاویه دید متفاوتی را هم ارئه میدهند.

فاصله کانونی یک لنز با تصویری که دوربین ارائه میدهد در ارتباط است.

تصویر دوربین های مدار بسته با توجه به فاصله کانونی لنز دوربین متفاوت میشوند.فاصله کانونی یک لنزبا تصویر نهایی دوربین در رابطه است، فاصله کانونی لنز ها بر حسب میلیمتر میباشد و با زاویه دید رابطه عکس دارند یعنی هرچه فاصله کانونی بیشتر عمق دید کمتر میشود و برعکس برای خرید یک دوربین باید به فاصله کانونی توجه شود.

در دوربین های مدار بسته از لنز های زوم که دارای فاصله کانونی ثابت و لنز های چندین کانونی که فاصله کانونی مختلف دارند استفاده میشود

میزان نور ورودی به لنز را آیریز (IRIS) مشخص میکند.آیریز در پشت لنز قرار میگیرد که در دو نوع دستی

 یا (MANUAL IRIS) و اتوماتیک یا (auto IRIS) وجود دارد.

دوربینی که دارای آیریز اتوماتیک (auto IRIS)باشد  با توجه به نور، دیافراگم باز و بسته میشودهرچه نور بیشتر باشد دیافراگم زمان کمتری باز میماند و هرچه نور کمتر باشد زمان بیشتری دیافراگم باز میشود.

اگر لنز دوربین دارای آیریز دستی(MANUAL IRIS) باشدفقط میتواند در یک نور مشخص تصویر خوبی ارئه دهد و با تغییر شرایط نوری تصویر نامناسب میشود.

لنز فیکس (fix ( یا ثابت:

این نوع لنز ها فاصله کانونی ثابتی دارند ، بنابراین زاویه دید ثابتی دارند .از این نوع لنز ها در مواقعی که زاویه دید دقیقا مشخص است و نیاز به تغییر ندارند میتوانیم استفاده کنیم.

لنز وریفوکال (Varyfocal):

این نوع لنز ها فاصله کانونی قابل تغییر دارند،معمولا وقتی میخواهیم درباره این لنز صحبت کنیم دو فاصله کانونی اعلام میکنیم به عنوان مثال: 3میلیمتر تا 30میلیمتر یعنی از 3 تا 30 میلیمتر فاصله کانونی قابل تعییر است

در اصل این اعداد فاصله دو لنز موجود در دوربین است یعنی فاصله لنز اول تا لنز دوم 30 میلیمتر است.

در این دوربین ها دو اهرم در زیر دوربین  تعبیه شده است و برای تنظیم فاصله کانونی استفاده میشود اهرم اول فاصله کانونی تنظیم میکند و اهرم دوم وضوح تصویر را مشخص میکند.

لنز موتور دار (Motoriz):

این نوع لنز مانند وریفوکال عمل میکندو دارای فاصله کانونی متفاوتی میباشد در نتیجه زاویه دید متفاوتی دارد.

در لنز وریفوکال به صورت دستی فاصله کانونی را تعییر میدادیم،اما در این نوع لنز به وسیله یک کنترلگر یا ریموت میتوانیم از راه دور فاصله کانونی را تعییر دهیم

معمولا در لنز موتوریز(Motoriz) یک عدد همراه حروف  X وجود دارد که نشان دهنده بزرگنمایی لنز است مثلا X30 حاصل تقسیم حالت واید(wide) فاصله کانونی اولیه و حالت تله(tele) فاصله کانونی ثانویه به دست میآید.

 

 

  • Start Publishing Date

نکاتی برای نصب  دوربین مدار بسته باید رعایت کنیم که به شما در گرفتن نتیجه عالی کمک خواهد کرد.

قبل از هر اقدامی جهت داشتن یک سیستم امنیتی خوب و عالی نیازمند نکاتی هستیم که به ما کمک خواهد کرد بهترین نتیجه را داشته باشم که با رعایت انها محقق خواهد شد.

نکته اول:                         

شناختن ...

قابلیت یا تکنولوژی WDRچیست؟

ابتدا قبل از اینکه بگوییم WDRچیست محیطی که باید از تکنواوژی WDRاستفاده میشود را شرح داد

وقتی ما در محیط تاریک مثل یک پارکینگ  قرار میگیریم و از روبرو نور شدید مثل نور خورشید به محل تاریک میتابد تصویر ما برای دوربین های بدون قابلیت  WDR شفاف نیست و کمی تاریک به نظر ...

منوی XVI چیست و چه کابردی دارد؟

زمان زیادی از تولید دوربین های مداربسته میگذرد و با استفاده از  تکنولوژی های جدید به روز رسانی میشود. امروزه دوربین مداربسته پشرفته تر و کار با آنها ساده تر است .

یکی از ویژگی های دوربین مداربسته  منو دستی به نام OSD است که بر روی کابل کواکسیال وجود دارد و وظیفه آن ...

Load More